ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ


ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ ମନ୍ଦିର ବହୁତ ପୁରୁଣା ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର ଯାହାକି କଣ୍ଟିଲୋରେ ମହାନଦୀ କୂଳ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଯାହା ଆଖପାଖ ଜଙ୍ଗଲ ସହିତ ଯାଆଁଳା ପାହାଡ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଭଗବାନ ନୀଲମାଧବଙ୍କ ପାଦରୁ ପବିତ୍ର ଜଳର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରବାହ | ଭଗବାନ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ଯାହା ସେହି ସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଅଟେ |


ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପାସନାରେ ପ୍ରଭୁ ନୀଲମାଧବ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଭଗବାନ ନୀଲମାଧବ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ। କଣ୍ଟିଲୋ ମହାନଦୀ ନଦୀ କୂଳ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଯାହା ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଖଣ୍ଡପଡା ନାମକ ଏକ ବ୍ଲକରେ ଆସିଥାଏ। 




ଆଜି ଏହା ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର କାଣ୍ଟିଲୋ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ମହାନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବ୍ରହ୍ମଦ୍ରି ପାହାଡରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ଗୁମ୍ଫାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏଠାରେ ସାବୁଭା ଭାଷାରେ ଭଗବାନ ଜଣାଶୁଣା ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସାବର ମୁଖ୍ୟ ବିଶ୍ୱବାସୁ କିଟୁଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେବତା ମୂଳତ “ନୀଲମାଧବ” ନାମରେ ପରିଚିତ ଇନ୍ଦ୍ରାନିଲା ରତ୍ନ ପ୍ରତିମା ଆକାରରେ ପୂଜା ହୋଇଥିଲେ। ଦାରୁ ମୁର୍ଟି ବହୁ ପରେ ଆସିଥିଲା ​​| ମହାନଦୀ, କୁଆନ୍ରିଆ ଏବଂ କୁସୁମି ନଦୀର ମିଳନ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଗଠନ ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରି | ଏହା ମହାନଦିର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଠିଆ ହୋଇଛି | ଏହାକୁ ଓଡିଶାର ତ୍ରିବେଣୀ ସଙ୍ଗମ କୁହାଯାଏ |


ଚନ୍ଦ୍ର ରାଜବଂଶର ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମନା ନାମକ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ, ଯିଏ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ନୀଳମାଧବଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିଲେ, ଯିଏ ମହାପ୍ରଭୁ ନଦୀ ନିକଟସ୍ଥ ଉଦରା ପ୍ରଦେଶର ନୀଳଚାଳ (ନୀଳ ପର୍ବତ) ରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଉଥିବାର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରାଜା ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ନିଜ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ। ତାଙ୍କର ଜଣେ ଲୋକ ବିଦ୍ୟାପତି ନାମକ ଏକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଆଦିବାସୀ ରାଜା ବିଶ୍ୱଭାସୁଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କୁ ଅତିଥି ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାପତି ଲଲିତା ନାମକ ରାଜାଙ୍କ ସୁନ୍ଦର ଝିଅକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରି କିଛି ସମୟ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ବିଦ୍ୟାପତି ଆଦିବାସୀ ରାଜା ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବାର ଦେଖିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା ପର୍ବତର ଏକ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଥିବା ପ୍ରଭୁ ନୀଳମାଧବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାପତି ଲଲିତାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ ଯାହା ବିଶ୍ୱଭାସୁ ରାଜି ନୁହଁନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାପୀ ନୀଲା ମାଧବଙ୍କ ଝଲକ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଦ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଆଦିବାସୀ ରାଜା ବିଦ୍ୟାପତିଙ୍କୁ ଗୁମ୍ଫାକୁ ନେବାକୁ ରାଜି ହେଲେ, ତଥାପି ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ସାରା ରାସ୍ତାରେ ଆଖି ବୁଜି ଦିଆଯିବ। ବିଦ୍ୟାପତିଙ୍କ ଚତୁର ପତ୍ନୀ ଲଲିତା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପକେଟରେ କିଛି ସୋରିଷ ମଞ୍ଜି ରଖିଥିଲେ ଯାହା ଗୁମ୍ଫା ରାସ୍ତାରେ ଖସି ଯାଇଥିଲା। ପରେ ସେମାନେ ବିଦ୍ୟାପତିଙ୍କୁ ଗୁମ୍ଫାର ରାସ୍ତା ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ।
ବିଦ୍ୟାପତି ଶେଷରେ ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମନାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ତାଙ୍କୁ ନୀଳମାଧବଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜଣାଇଲେ।


 ଏହି କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ପରେ ରାଜା ତାଙ୍କ ପୁରୋହିତ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାପତିଙ୍କ ସହ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ  ଚାଲିଗଲେ। ତେବେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ରାଜା ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ପ୍ରଭୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଉପକୂଳର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବାଲିରେ ଆବୃତ ହୋଇଛି। ନିରାଶ ରାଜା ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତାଙ୍କୁ  ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ପରିଚାଳନା କରିବା ଏବଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ରାଜା ଏହି ପରାମର୍ଶରେ ରାଜି ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଵିଶ୍ୱରୀୟ ଚିହ୍ନ ଥିବା ଏକ କାଠ କୂଳରେ ମିଳିବ ଯାହାକୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର, ସୁଭଦ୍ରା ଏବଂ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ରରେ ତିଆରି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତା’ପରେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ରାଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜା ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କାଠ ନେଇଥିଲେ। ଜଣେ ଅତି ପୁରାତନ  ଦେଖାଯାଉଥିବା ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏକ ବନ୍ଦ କୋଠରୀ ଭିତରେ ନିଜ କାମ ନ ସରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ କେହି ବିଚଳିତ କରିବେ ନାହିଁ | ରାଜା ମୂର୍ତ୍ତି ସହିତ ରାଜି ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବନ୍ଦ କୋଠରୀ ଭିତରେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ | କିଛି ଦିନ ପରେ ରାଣୀ ବନ୍ଦ କୋଠରୀଦେଇ ଯିବାବେଳେ ଭିତରୁ  ଶବ୍ଦ ଶୁଣି ପାରିଲେ ନାହିଁ | ସେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ରାଜାଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ। ସେ ରାଜାଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କୋଠରୀ ଖୋଲି ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଇନ୍ଦ୍ରଦ୍ୟୁମନା ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ରାଣୀଙ୍କ ଜିଦ୍ରେ ଶେଷରେ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଭଙ୍ଗ କଲାବେଳେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ତୁରନ୍ତ ଅଧା ନିର୍ମିତ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ। ରାଜା ଏହାକୁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କଲେ। ପ୍ରତି ବାର ବର୍ଷରେ ଥରେ, ବ୍ରହ୍ମା ନୂତନ ପ୍ରତିମା ଭିତରେ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ପୁରାତନଗୁଡିକ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପୋତି ଦିଆଯାଏ।

Comments

ad